Kokaina

Używanie narkotyków wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, społecznymi, zdrowotnymi. Jednak mimo to, niektórzy decydują się na ich używanie. Nie zachęcamy nikogo do ich brania – najbezpieczniej tego nie robić. Jednak jeśli już się na to decydujesz, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach, aby móc zminimalizować ich niepożądanych wpływ na Twoje zdrowie oraz, żeby wzięcie nie doprowadziło do śmierci Twojej lub bliskiej Ci osoby.

W Polsce posiadanie narkotyków jest nielegalne, jednak bycie pod ich wpływem nie jest przestępstwem. Dlatego, jeśli pod wpływem narkotyków poczujesz, że dzieje się z Tobą coś niedobrego lub zauważysz, że z osobą w Twoim otoczeniu jest coś nie tak, nie bój się wezwać pomocy (pogotowie 999 lub 112). Nie grożą Ci za to żadne konsekwencje prawne.

Z Panem Bogiem po imieniu, czyli o kokainie

Jest stymulantem euforyzującym, który działa po kilku/kilkunastu sekundach od przyjęcia przez ok. 20-30 minut. Z uwagi na nieprzyjemne pierwsze doznania po jej przyjęciu, bywa łączona z alkoholem, żeby ten efekt zminimalizować. Zanim podejmiesz decyzję o takim połączeniu zastanów się – może to spowodować zaburzenie akcji Twego serca. Podobnie jak w przypadku użycia donosowego amfetaminy – nie wciągaj tylko w jedną dziurkę, zmieniaj je. Nie obciążaj tylko jednej – amfetamina podrażnia błonę śluzową w nosie, może powodować krwawienie, a to z kolei wpływa na wzrost ryzyka zakażenia np. HIV, HCV. Kokaina działa przeciwbólowo – możesz wtedy mniej odczuwać, lub nie odczuwać wcale dyskomfortu fizycznego wynikającego z urazów, których możesz doświadczyć. Możesz nawet się nie zorientować, że Twoja kość wystaje z ciała.

TOP

Accessibility Toolbar