Alkohol

Używanie narkotyków wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, społecznymi, zdrowotnymi. Jednak mimo to, niektórzy decydują się na ich używanie. Nie zachęcamy nikogo do ich brania – najbezpieczniej tego nie robić. Jednak jeśli już się na to decydujesz, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach, aby móc zminimalizować ich niepożądanych wpływ na Twoje zdrowie oraz, żeby wzięcie nie doprowadziło do śmierci Twojej lub bliskiej Ci osoby.

W Polsce posiadanie narkotyków jest nielegalne, jednak bycie pod ich wpływem nie jest przestępstwem. Dlatego, jeśli pod wpływem narkotyków poczujesz, że dzieje się z Tobą coś niedobrego lub zauważysz, że z osobą w Twoim otoczeniu jest coś nie tak, nie bój się wezwać pomocy (pogotowie 999 lub 112). Nie grożą Ci za to żadne konsekwencje prawne.

„Bo pić to trzeba umić”, czyli kilka słów alkoholu

Jest jedną z najczęściej spożywanych i najbardziej kulturowo „oswojoną” substancją Mimo jego powszechności i społecznej akceptacji picia, wciąż wiemy o nim mało. Jeśli zdecydujesz się użyć alkoholu pamiętaj o tym, żeby pić go powoli - jedno piwo wypijaj w czasie nie krótszym niż 45 minut, a 30 ml wódki – nie krócej niż co 30 minut. Spowoduje to, że będziesz czuł działanie alkoholu, ale nie upijesz się i nie stracisz nad sobą kontroli. Nie pij alkoholu, kiedy jesteś niewyspany/a, zmęczony/a, głodny/a. Jeśli zamierzasz pić piwo, cydr, szampana, drink z gazowanym napojem, zwróć uwagę na to, że napoje gazowane wchłaniają się do organizmu szybciej niż alkohol niegazowany.
Pij tylko alkohol z legalnych źródeł, otwierany/rozlewany na Twoich oczach. Nie mieszaj różnych alkoholi ze sobą – jeśli się jednak na to zdecydujesz, każdy kolejny alkohol powinien być tak samo mocny lub mocniejszy od poprzedniego – pnij się procentowo, odwrotność może spowodować przykre konsekwencje (urwanie filmu, wymioty, kac gigant). Unikaj alkoholu z nieznanych źródeł lub źródeł domowych – możesz trafić na alkohol metylowy, który jest bardzo zanieczyszczony i może być trujący. W wyniku jego działania możesz np. stracić wzrok. Jeśli zdarzy Ci się wypić alkohol metylowy niezwłocznie wypij dawkę alkoholu etylowego (np. wódkę) i udaj się na pogotowie. Wódka spowolni działanie i zatruwanie Twego organizmu przez metyl.
Alkohol obniża Twoją ostrożność. W małych dawkach alkohol może działać pobudzająco seksualnie, może też powodować, że zdecydujesz się na coś, na co na trzeźwo byś się nie zdecydował/a. W przypadku kontaktu seksualnego zawsze pamiętaj o użyciu prezerwatywy. Alkohol wypijany w dużych dawkach może spowodować obniżenie Twego popędu seksualnego i technicznych możliwości (problemy ze wzwodem).

TOP

Accessibility Toolbar