Branie na poważnie – o substancjach psychoaktywnych
Używanie narkotyków wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, społecznymi, zdrowotnymi. Jednak mimo to, niektórzy decydują się na ich używanie. Nie zachęcamy nikogo do ich brania – najbezpieczniej tego nie robić. Jednak jeśli już się na to decydujesz, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach, aby móc zminimalizować ich niepożądanych wpływ na Twoje zdrowie oraz, żeby wzięcie nie doprowadziło do śmierci Twojej lub bliskiej Ci osoby.
W Polsce posiadanie narkotyków jest nielegalne, jednak bycie pod ich wpływem nie jest przestępstwem. Dlatego, jeśli pod wpływem narkotyków poczujesz, że dzieje się z Tobą coś niedobrego lub zauważysz, że z osobą w Twoim otoczeniu jest coś nie tak, nie bój się wezwać pomocy (pogotowie 999 lub 112). Nie grożą Ci za to żadne konsekwencje prawne.
W jaki sposób używanie narkotyków powoduje wzrost ryzyka zakażenia HIV, HCV, HBV?
- po użyciu substancji psychoaktywnych, czy alkoholu łatwiej przychodzi podejmowanie zachowań, na które byśmy się nie zdecydowali na trzeźwo,
- łatwiej utracić kontrolę nad swoimi zachowaniami,
- trudniej zadbać np. o prezerwatywę, można nie zauważyć, gdy się zsunie, pęknie podczas stosunku,
- nawet paląc marihuanę można zakazić się opryszczką, HCV, ale też HIV. Dzieje się tak podczas używania wspólnej lufki do palenia. Ktoś może się nią oparzyć, a krew z oparzonych ust przenieść na Twoje usta,
- donosowe wciąganie amfetaminy, kokainy, czy mefedronu może podrażniać błonę śluzową nosa i powodować krwawienie – przekazując sobie „narzędzie” do wciągania (papierek, banknot, lufkę) ktoś może przekazać Ci go razem z zakażoną HCV lub HIV krwią.
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia HIV, HCV, HBV w sytuacji używania substancji psychoaktywnych?
- jeśli decydujesz się na palenie np. marihuany – zawsze miej swoją lufkę i nie dziel się nią z innymi.
- jeśli decydujesz się na donosowe używanie narkotyków (np. amfetaminy, kokainy, mefedronu) – również rób to tylko swoim „sprzętem” (nawet jeśli jest to banknot, czy zwinięta karteczka).