Techniki seksualne a ryzyko zakażenia HIV

Różne techniki seksualne niosą za sobą różne ryzyko zakażenia. Przyjrzyjmy się im.

STOSUNEK ANALNY (penis-odbyt)

Podczas tego stosunku istnieje największe ryzyko zakażenia.
Błona śluzowa odbytu osoby penetrowanej (biernej) ma kontakt ze spermą i preejakulatem partnera. Błona śluzowa ujścia cewki moczowej na penisie osoby penetrującej (czynnej) może mieć kontakt z wydzieliną z odbytu oraz krwią.
Ważne: odbyt nie jest naturalnie przystosowany do penetracji, dlatego jest bardzo podatny na uszkodzenia, które zwiększają ryzyko zakażenia się przez osobę penetrującą (kontakt z krwią).

STOSUNEK WAGINALNY (penis-pochwa)

Jest to technika o wysokim ryzyku zakażenia, ponieważ dochodzi do bezpośredniego kontaktu błon śluzowych z płynami zakaźnymi. Błona śluzowa pochwy ma kontakt z preejakulatem i spermą. Dodatkowo płyny te zostają w pochwie, co zwiększa ryzyko zakażenia. Błona śluzowa ujścia cewki moczowej mężczyzny ma kontakt z wydzieliną z pochwy, która także jest płynem zakaźnym. Seks podczas miesiączki dodatkowo zwiększa ryzyko zakażenia dla obydwu stron.

TECHNIKI ORALNE (usta-penis, usta-pochwa)

Narażona na zakażenie HIV jest strona czynna (pieszcząca), ponieważ podczas tych technik następuje kontakt płynu zakaźnego (spermy, wydzieliny z pochwy, preejakulatu) z błoną śluzową jamy ustnej. Bez względu na to, czy połknie się spermę, czy nie – ryzyko się nie zmienia, ponieważ do zakażenia dochodzi w obrębie jamy ustnej.
Ryzyko wzrasta przy uszkodzeniach i krwawieniach w obrębie jamy ustnej. Wtedy także istnieje ryzyko zakażenia dla strony biernej (pieszczonej).
Chroń oczy i nos przed kontaktem z płynami zakaźnymi (np. spermą, wydzieliną z pochwy), ponieważ w ten sposób również można zakazić się HIV.

STOSUNEK PRZERYWANY (penis-pochwa, penis-odbyt bez wytrysku)

Stosunek przerywany, rozumiany jako wyjęcie członka z pochwy lub odbytu bezpośrednio przed wytryskiem, nie jest metodą profilaktyki i również jest ryzykowny. Dzieje się tak dlatego, że przed wytryskiem z członka wydziela się preejakulat (przezroczysty płyn, którego można nie zauważyć i nie poczuć), czyli płyn zakaźny. Również chwilowe zetknięcie błony śluzowej ujścia cewki moczowej penisa z wydzieliną z pochwy, czy odbytu może prowadzić do zakażenia.

UŻYWANIE ZABAWEK EROTYCZNYCH

Wspólne używanie zabawek erotycznych jest ryzykowne, ponieważ zostaje na nich płyn zakaźny, który może być przeniesiony na błony śluzowe partnera/ki. Należy je dezynfekować, a najlepiej posiadać swoje.

KONTAKTY MANUALNO-GENITALNE (dłonie-penis, dłonie-odbyt, dłonie-pochwa)

Ryzyko zakażenia istnieje wtedy, gdy partner pieszczący ma uszkodzoną skórę dłoni. Należy również uważać na to, aby nie przenosić płynów zakaźnych na błony śluzowe (np. w sytuacji zatarcia oka, masturbacji).

TOP

Accessibility Toolbar