Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia HIV podczas seksu?
Ryzyko zakażenia wyklucza posiadanie jednego, wzajemnie wiernego i zdrowego partnera seksualnego (nie uzależnionego i nie używającego substancji psychoaktywnych).
W innych przypadkach należy stosować prezerwatywę podczas każdego stosunku seksualnego. Prawidłowo stosowana w skuteczny sposób chroni przed wieloma zakażeniami przenoszonymi drogą płciową.
PREZERWATYWA
- Używaj tylko znanych marek, posiadających europejski atest CE.
- Kupuj w miejscach, w których masz pewność, że są prawidłowo przechowywane (np. chronione przed działaniem światła słonecznego, np. w aptece).
- Wybieraj prezerwatywy świadomie - do seksu oralnego kupuj smakowe, do seksu analnego –wzmacniane, do waginalnego – zwykłe – to też ma swoje znaczenie pod kątem zakażenia HIV. Nie używaj np. prezerwatyw smakowych do seksu analnego, ponieważ są cieńsze, a smak czy zapach to chemia, która może uczulać i podrażniać błony śluzowe pochwy czy odbytu.
- Przechowuj w suchym i chłodnym miejscu.
- Nie noś prezerwatywy w kieszeni spodni ani w portfelu – nie lubią ciepła ani gniecenia.
- Zawsze sprawdź datę ważności i szczelność opakowania (ściśnij palcami - jeśli czujesz, że w środku znajduje się powietrze tzn., że opakowanie nie jest uszkodzone).
- Zawsze używaj tylko jednej prezerwatywy. Pamiętaj, że są jednorazowe.
Prezerwatywę rozwiń na członku od czubka do nasady, ściskając palcami pojemniczek znajdujący się na jej końcu, aby usunąć z niego powietrze.
Natychmiast po wytrysku nasienia wycofaj członek, przytrzymując prezerwatywę, aby się nie zsunęła.
Zawiąż ją, zawiń w opakowanie lub papier toaletowy i wyrzuć do kosza (nie do toalety!).
Dla osób uczulonych na lateks przeznaczone są prezerwatywy nielateksowe, zrobione np. z poliuretanu.
CHUSTECZKI LATEKSOWE (Koferdam)
Podczas pieszczenia oralnego kobiety można zastosować chusteczkę lateksową, która zabezpiecza przed dostaniem się wydzieliny z pochwy do błony śluzowej jamy ustnej czy nosa.
Nie są one jeszcze w Polsce popularne, dlatego najłatwiej je kupić w sklepach internetowych. Są jedyną możliwością zabezpieczenia się w wymienionej sytuacji.
Można ją również wykonać z prezerwatywy (np. smakowej) ostrożnie odcinając jej czubek, następnie przecinając ją wzdłuż. Taka osłonka na pochwę jest jednorazowa.
LUBRYKANT
Podczas stosunku analnego i waginalnego możesz zastosować dodatkowe nawilżenie w postaci lubrykantów (żeli nawilżających). Zmniejszają one ryzyko podrażnienia, uszkodzenia błon śluzowych pochwy i odbytu oraz pęknięcia prezerwatywy, a w rezultacie zmniejszają ryzyko zakażenia HIV.
Używaj lubrykantów tylko na bazie wody lub silikonu! Nie stosuj nawilżaczy zawierających tłuszcz, oliwek, gliceryny, mleczek do ciała itp. Tłuszcze rozpuszczają lateks i mogą uszkodzić prezerwatywę.
RĘKAWICZKI LATEKSOWE
Stanowią ochronę podczas kontaktów manualno-genitalnych, w czasie których narażone na zakażenie mogą być uszkodzone dłonie. Są jednorazowe.
PREZERWATYWY DAMSKIE (Femidom)
Mogą być używane do seksu waginalnego. Nie są one w Polsce jeszcze popularne, dlatego najłatwiej kupić je w sklepach internetowych. Stanowią barierę miedzy preejakulatem i spermą a błoną śluzową pochwy.