Baw się bezpieczniej!

Jeżeli zdecydujesz się użyć substancji psychoaktywnych ważne jest, żebyś zadbał/a o kilka rzeczy, które pomogą Ci bawić się bezpieczniej.

Narkotyki

- Staraj się nie mieszać ze sobą substancji psychoaktywnych, pamiętaj że substancje należące do tej samej grupy (depresanty, stymulanty) w połączeniu potęgują swoje działanie.
- Jeśli decydujesz się na przyjmowanie narkotyków, nie sugeruj się historiami znajomych, czy znajomych znajomych – nigdy nie wiesz jak dana substancja zadziała właśnie na Ciebie. Zawsze zaczynaj od jak najmniejszej dawki.
- W sytuacjach awaryjnych nie bój się zadzwonić pod numer alarmowy 112 – bycie pod wpływem narkotyków nie jest złamaniem prawa (ich karane jest posiadanie narkotyków), a interwencja specjalistów może uratować życie Tobie, lub osobie którą znasz.
- Zawsze używaj własnego „sprzętu” do przyjmowania narkotyków – nawet paląc marihuanę. Podczas używania wspólnej lufki do palenia można zakazić się opryszczką, HCV, ale też HIV. Ktoś może się nią oparzyć, a krew z oparzonych ust przenieść na Twoje usta. Donosowe wciąganie amfetaminy, kokainy, czy mefedronu może podrażniać błonę śluzową nosa i powodować krwawienie – przekazując sobie „narzędzie” do wciągania (papierek, banknot, lufkę) ktoś może przekazać Ci go razem z zakażoną HCV lub HIV krwią.
- Nie bierz od nieznanych Ci osób żadnych substancji.
- Nie używaj substancji, których nie znasz i nie wiesz czym są.

Alkohol

- Pij go powoli. Jedno piwo wypijaj w czasie nie krótszym niż 45 minut. 30 ml wódki wypijaj w czasie nie krótszym niż 30 minut. Spowoduje to, że będziesz czuć działanie alkoholu, ale nie upijesz się i nie stracisz nad sobą kontroli.
- Przed piciem alkoholu postaraj się być wyspanym, najedzonym.
- Pij alkohol tyko z legalnych źródeł, otwierany/rozlewany na Twoich oczach.
- Nie mieszaj różnych alkoholi ze sobą. Jeśli się jednak na to zdecydujesz – każdy kolejny alkohol powinien być tak samo mocny lub mocniejszy od poprzedniego – pnij się procentowo w górę, odwrotność może spowodować przykre konsekwencje (urwanie filmu, wymioty, kac gigant).
- Unikaj alkoholu z nieznanych źródeł lub źródeł domowych – możesz trafić na alkohol metylowy, który jest bardzo zanieczyszczony i może być trujący. W wyniku jego działania możesz np. stracić wzrok. Jeśli zdarzy Ci się wypić alkohol metylowy niezwłocznie wypij dawkę alkoholu etylowego (np. wódkę) i udaj się na pogotowie. Wódka spowolni działanie i zatruwanie Twego organizmu przez metyl.

Ogólne zasady bezpieczniejszej imprezy

- Miej przy sobie działający, naładowany telefon.
- Mów swoim znajomym gdzie idziesz (np. do toalety, tańczyć).
- Miej przy sobie butelkę niegazowanej wody.
- Pamiętaj, że barmani są osobami, które reprezentują klub i mogą Wam pomóc w trudnych sytuacjach.
- Zlokalizuj, kto jest pracownikiem ochrony, żebyś mógł/a się do tych osób zwrócić w sytuacji problemowej.
- W przypadku złego samopoczucia, zasłabnięcia, poproś bliską Ci osobę o wspólne wyjście do lepiej klimatyzowanego pomieszczenia, bądź na zewnątrz klubu.
- Miej przy sobie prezerwatywę i użyj jej, jeśli zdecydujesz się na seks – szczególnie z osobą której nie znasz.
- Sprawdź, czy w klubie w którym się bawisz pracują partyworkerzy – do nich możesz zwrócić się po pomoc, porozmawiać z nimi, dostać prezerwatywy i potrzebne Ci informacje.

TOP

Accessibility Toolbar