Jeśli uważasz nasze działania za wartościowe - pomóż nam je realizować.

Streetopcja

Streetworking skierowany do młodzieży i młodych dorosłych

Działania w ramach STREETOPCJI skierowane są do młodych osób, w wieku 15-26 lat, które z różnych powodów spędzają czas na ulicach Warszawy, w szczególności na terenie warszawskiego centrum. Czasem jest tak, że młodzi ludzie mają jakąś pasję czy pomysły, ale brakuje im miejsca, środków lub wsparcia, aby je realizować. Czasem też jest tak, że chcą z kimś pogadać o swoich kłopotach bez obaw, że będą oceniani i otrzymają „złote rady”, które w ogóle do nich nie pasują.

Naszym celem jest stworzenie alternatywy dla ludzi, którzy mają dosyć nudy
i którzy będą mogli realizować swoje pomysły w miejscu im przyjaznym i bezpiecznym.

Jesteśmy po to, by wspierać młodych ludzi w ich pomysłach na siebie, na własne życie.

Akceptujemy ludzi takimi, jacy są i nie chcemy nikogo zmieniać. Nie uważamy, że mamy jedynie słuszny pogląd na życie. Pomagamy tylko wtedy, gdy ktoś tego chce – nic na siłę. Wierzymy w to, że młodzież ma swój rozum i może mieć swój pomysł na życie – czasem potrzebuje tylko trochę wsparcia i pomocy. Traktujemy młodych ludzi poważnie i chcemy ich słuchać. Szanujemy także ich prawo do prywatności i dbamy o dyskrecję.

Co proponujemy?

 • wspólne spędzanie czasu – można z nami za darmo pójść na bilard, kręgle lub do kina, do parku linowego, ugotować coś smacznego itp.,
 • warsztaty muzyczne, artystyczne i inne – można z nami pograć na bębnach, nauczyć się obsługiwać sprzęt kuglarski, zrobić niepowtarzalną biżuterię czy graffiti,
 • wspólne rozmowy i dyskusje - tak po prostu lub o ważnych sprawach,
 • pomoc i wsparcie w trudnych sytuacjach,
 • wsparcie w powrocie do edukacji,
 • wsparcie w znalezieniu pracy,
 • poradnictwo socjalne,
 • mediację rówieśniczą,
 • mediację w konfliktach rodzinnych,
 • pomoc w problemach prawnych,
 • pomoc w kłopotach związanych z uzależnieniem.

Rzecznictwo

 • ważnym dla nas działaniem jest również rzecznictwo – uczestniczymy w pracach Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy nad polityką młodzieżową, w różnego rodzaju konferencjach czy spotkaniach z urzędnikami i urzędniczkami, decydującymi o sprawach młodzieży.

Chętnie dzielimy się też naszą wiedzą dotyczącą edukacji seksualnej, zdrowia seksualnego, profilaktyki HIV/AIDS itp. Można otrzymać od nas bezpłatnie ulotki dotyczące tych zagadnień oraz prezerwatywy czy różne gadżety profilaktyczne. Jesteśmy otwarci na propozycje i potrzeby młodych ludzi. Można opowiedzieć nam o swoim pomyśle i wspólnie poszukamy sposobów na jego realizację.

Jak się z nami skontaktować? Gdzie nas znaleźć?

ULICA

Streetworkerów i streetworkerki STACJI można spotkać popołudniami na patelni przy Metrze Centrum, na „prostej”, pod ZT lub w okolicach ul. Chmielnej.

DYŻUR STACJONARNY

W każdy wtorek w godzinach 18.00-20.00 oraz w każdy piątek w godzinach 18.00-21.00 zapraszamy młodych ludzi na dyżur stacjonarny do naszego lokalu na ul. Hożej 62/69 – u nas można spędzić czas w swobodnej i przyjaznej atmosferze, otrzymać pomoc i wsparcie.

KONTAKT TELEFONICZNY

Można też się z nami skontaktować pod numerem 798 795 372. Wystarczy puścić strzałkę lub SMS – możemy oddzwonić, jeśli ktoś nie ma nic na koncie.

KONTAKT MAILOWY

Można również skontaktować się z nami mailowo: maciej.kepka@programstacja.org.pl

Osoba koordynująca projekt:

Maciej Kępka

Prezes Zarządu Stowarzyszenia Program STACJA. Z wykształcenia jestem politologiem w specjalności profilaktyka społeczna i resocjalizacja. Działam w STACJI od 2006 roku. Obecnie pracuję z młodzieżą w projekcie Streetopcja, który także częściowo koordynuję…


W 2018 roku projekt jest współfinansowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz m.st. Warszawa - Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st Warszawy.
TOP