Safe Fest
Działania edukacyjno-profilaktyczne na Festiwalach
Przystanek Woodstock
Od 2012 roku STACJA organizuje stoisko edukacyjno-profilaktyczne w pasażu NGO na górce ASP. W każdym roku z naszej oferty można skorzystać od środy do soboty w godzinach 10:00-18:00. Szacujemy, że rocznie udzielamy ponad 6000 porad uczestnikom/czkom Festiwalu. Poza dyżurami na stoisku nasi/nasze edukatorzy/edukatorki wychodzą "w teren", aby zachęcać Woodstockowiczów i Woodstockowiczki do bezpieczniejszej zabawy.
Współpraca
Podczas działań na Woodstocku co roku współpracujemy z organizacjami działającymi w obszarze edukacji seksualnej - ze Stowarzyszeniem Lambda Warszawa oraz Towarzystwem Rozwoju Rodziny z Zielonej Góry, dzięki czemu wzmacniamy swoje działania i uzupełniamy się nawzajem tworząc pełną, szeroką i bezpłatną ofertę dla Woodstockowiczów i Woodstockowiczek.




Festiwalowy chillout między koncertami jest świetnym momentem, aby odwiedzić nas na górce ASP i porozmawiać z edukatorami/kami!




Na naszym stoisku można porozmawiać o:
- bezpieczniejszej zabawie – jak dbać o siebie i swoje zdrowie, nie tracąc przyjemności z zabawy;
- infekcjach przenoszonych drogą płciową, w tym HIV/AIDS;
- bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych,
- prezerwatywach – jakie prezerwatywy wybrać, gdzie je kupować i przechowywać, jak sprawdzić, czy Twoja prezerwatywa nadaje się do użycia, a także jak ją prawidłowo założyć;
- tzw. "pigułce gwałtu" – czym tak naprawdę jest (czy rzeczywiście pigułką? czy rzeczywiście służy tylko do gwałtu?) i co robić, gdy coś zagraża nam lub naszym znajomym;
- testowaniu się w kierunku obecności wirusa HIV – dlaczego warto się badać, jak się przygotować do badania, kiedy i gdzie należy wykonywać testy.
Bezpłatnie otrzymasz od nas:
- wiedzę, wiedzę i wiedzę;
- przestrzeń do rozmowy i zadawania pytań (nie ma głupich pytań!);
- prezerwatywy oraz możliwość przećwiczenia prawidłowego ich zakładania prezerwatywy (z użyciem fantoma);
- lubrykanty;
- chusteczki lateksowe;
- chusteczki do higieny intymnej;
- testy na obecność tzw. „pigułki gwałtu” (wykrywające obecność ketaminy i GHB w napoju);
- materiały informacyjno-edukacyjne dotyczące bezpieczniejszej zabawy, seksu, narkotyków, itp.;
- gadżety profilaktyczne.
Weźmiesz udział w:
- ciekawych grach i quizach profilaktycznych;
- zabawie zręcznościowej z alko- i narkogoglami (zobaczysz jak zmienia się percepcja pod wpływem substancji psychoaktywnych);
- warsztatach, na którym dowiesz się jak sprawić by seks był bardziej bezpieczny, czy warto robić badania w kierunku HIV, a jeżeli tak, to gdzie takie badania można wykonać;
- tworzeniu "Podręcznika Bezpiecznego Woodstockowicza".
Porady na Woodstock
W 2013 i 2014 roku razem z uczestnikami/czkami Festiwalu tworzyliśmy "Podręcznik bezpiecznego Woodstockowicza". Warto zapoznać się z tymi poradami i wskazówkami przed kolejnym wyjazdem na Woodstock!
Osoby koordynujące projekt:
Monika GroteckaKatarzyna Kałuska
Tak było na Woodstocku...
Raport z działań na Przystanku Woodstock w 2013 rokuRaport z działań na Przystanku Woodstock w 2014 roku
W 2018 roku wyjazd na Przystanek Woodstock został dofinansowany ze środków Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.